ÖLMEK İSTEYENLERİ BÖYLE ALALIM

Sağlıklı beslenme konusunda takıntı geliştirdiğimi ve bundan hiç de şikayetçi olmadığımı söylemiş miydim? Sanırım bir kaç yüz kez :)

Bu günlerde ille de kafama taktığım bir başka konu kimyasal tatlandırıcı ve aroma arttırıcılar. Bunlar piyasada Mono Sodyum Glutamat, MSG, Çin Tuzu ya da E621 adı altında satılmakta. Bu tuzun özelliği içine konulduğu gıdaların lezzetlerini arttırması ve bağımlılık yapıyor olması. Adınız tuz olduğuna bakmayın zira aslında doğallıktan uzak tamamen laboratuvar üretimi bir madde. 1908 yılında Japon profesör Kikunae Ikeda tarafından çeşitli bitkilerin türlü kimyasal reaksiyona girmesi sonucu icat edilmiş. Zamanla uğradığı işlemler sonucunda da bugünkü halini almış ve kullanımı giderek yayılmış. Bu madde gıdaların içindeki eser miktardaki  herhangi bir ürünün dahi tadını baskın hale getirerek lezzet katıyor ve hazır gıdaların üretim maliyetini böylelikle ciddi anlamda düşürüyor. Yani aslında siz soya sosu yediğinizi zannederken MSG ile tadı ön plana çıkarılmış, içerisinde doğru düzgün soya dahi bulunmayan soya özlü bir şeyler yiyorsunuz. 

MSG en çok hazır çorba, bulyon, hazır köfte, piyasada satılan etsiz çiğ köfte, tüm cips ve bisküvilerde, gofretlerde, hazır soslarda, fast food bütün gıdalarda var. Özellikle çocukların tükettiği yiyeceklerde var maalesef.

Peki bu ürünün bulunduğu gıdaları tüketenleri neler bekliyor? İçerisinde bulunan eksitoksin etkisi yüksek bir uyarıcıdır. Bu nedenler aşırı uyarılan hücrelerin zarar görmesine ve ölmesine neden olur. Neden olduğu hastalıkların başında merkezi sinir sistemi hastalıkları geliyor. Yani uzun vadede tüketilmesi durumunda Alzheimer,Parkinson., MS gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Bunun yanında görme bozukluklukları, obezite, erken ergenlik, karaciğer yağlanması gibi bir çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Bir çok kanser türünün ise en yakın arkadaşı olduğunu söylemeye gerek yok.

Zaman zaman dost meclislerinde bir hastalık bahsi geçtiğinde "ya ne kadar çoğaldı bu hastalıklar?" diye yakınıyoruz ya hani. İşte bu ve benzeri etkenler yüzünden.

Sağlıksız besleniyor, katkı maddeleri ile zehirleniyor, hareket etmiyoruz. Arabalarımıza gösterdiğimiz özenin yarısını vücudumuza göstermiyoruz ne yazık ki.

Umarım bundan böyle daha sağlıklı beslenmek için özen gösteren bir toplum oluruz.

Kaynaklar;