Bu Yazı Taze Annelere: Şimdiki Aklım Olsaaaa...

Peşinen söyleyeyim bu bir "şimdiki aklım olsaaaa" yazısıdır. İtiraf edeyim Duru doğduğu günlerde çok zorlandım. Hayal ettiğim gibi bir doğum olmamıştı, Duru bir süre yoğun bakımda kalmak zorundaydı. Neyse ki geçti. O günlere döndüğümde "keşke şöyle yapsaydım" dediğim çok şey var ve bu yazının çıkış noktası tam da bu hissiyattır.

Bu ara peş peşe doğuran ve doğuma gün sayan dostlarım var etrafımda. Sağ olsunlar kendilerine yakın gördüklerinden olsa gerek kafalarına takılanları "sen nasıl yapmıştın?" diye soruyorlar. Bu yazıyı en çok onlar için yazıyorum. Eğer yazdıklarım ile onları bekleyen bu zorlu süreçte bir nebze işlerini kolaylaştırabilirsem ne mutlu bana :)

Gelelim ilk tavsiyeye :)

Sakinleş...

Sevgili lohusa, dokuz ay karnında büyüttüğün bebeğin artık kollarında. Çok yorgun, çok uykusuz, çok duygusal, çok güçlü, çok zayıf, çok annesin. Ama en çok da şaşkınsın biliyorum. Her şeyden çok sevdiğin mucizene bakarken için titriyor. Bir yandan da bir anne olarak onu koruyamamaktan, ona en iyiyi verememekten korkuyorsun. Şimdi gel seninle biraz sakinleşelim. Unutma ki bebeğin için senden daha iyi bir anne yok. O senin kokuna, sesine, tenine öyle alışık ki kendisini senin bir organın zannediyor. Onu bol bol kucakla, tatlı sözler ve ninniler fısılda kulağına. Ten temasının iyileştirici gücü ile huzur bulsun bebeğin. Bu sana da, ona da iyi gelecek.

Az İnsan, Çok Huzur...

Biliyorum etrafında bir sürü insan var ve hepsi sana destek için oradalar. Ama unutma ne kadar çok insan olursa etrafta o kadar hareket o kadar ses olacak. O nedenle insanlardan izin istemeye çekinme. Açıkça bebeğinle ve eşinle yalnız kalmak istediğini söyleyebilirsin. İnsanlardan ilk günlerde sadece yemek bırakmalarını ve temizlik için destek olmalarını isteyebilirsin. Türk aile yapısında bunun tepki çekeceğini biliyorum ama bence ne istediğini insanları kırmadan ifade edebilirsin. Böylelikle doğumla birlikte olayın tamamen dışında itilen taze babamız da bebeği ve eşi ile vakit geçirip yeni hayata alışma fırsatı bulabilir. Bebek bakımında sana destek çıkması gerektiğini hemen idrak ederek kolları sıvayabilir. Aksi halde çoğu baba "zaten bana gerek yok" diyerek süreçten tamamen kopabiliyor. Bu ise eşinden destek bekleyen taze annede yıkıma yol açıyor.

Tebrik İçin Bırak Beklesinler

Herkes çok mutlu, çok heyecanlı. Herkes bir an önce bebeği görmek, seni tebrik etmek istiyor. Ne güzel. Ama lütfen bunun için biraz beklesinler. Sen çok yorgunsun, bebeğin ise gözlerini açtığı bu yeni dünyaya alışmaya çalışıyor. Üstelik bağışıklık sistemi hala çok zayıf. O nedenle gelmek isteyenlere nazikçe bir süre misafir ağırlayacak durumda olamadığını söyle. Emin ol şu an ihtiyacın olan tek şey dinlenmek ve bebeğinle başbaşa vakit geçirmek. Seni ekstradan yoracak her durumdan uzak kalmanda fayda var.

İçgüdülerine Güven

Sen annesin. Bebeğin için gerekli olan tüm donanıma sahipsin. Başlarda en çok süt meselesidir kafaya takılan. Bunun arz talep meselesi olduğunu unutma. Elinden geldiğince emzirmeye çalış. Sütün yoksa da üzülüp dert etme. "Bu çocuk aç, bu çocuk üşüyor, bu çocuk zayıf" diyenleri duy ama gereksiz laflara da kulaklarını tıkamayı öğren. Doktorunla iletişim halinde ol ve o aksini söylemedikçe annelik içgüdülerine göre hareket et. Bebeğin için senden daha iyisi olmadığını söylemiştim değil mi :)

Yardım İstemekten Çekinme

Zaten herkes can atıyor değil mi sana yardım etmek için. Kaçırma bu fırsatı. Sen uzun bir banyo yaparken bebeğine bakmak, makinedeki çamaşırı asmak, akşama yemek yapmak için sıraya giren o kadar insanı görmezden gelme. Bırak yapsınlar. Sana da dinlenip güç toplayacak kendini şımartacak zamanlar kalsın.

Bırak Ev Dağınık Kalsın

Ev bu dağılır. Çocuklu ev daha çok dağılır. Tüketme kendini. Her an her şey dört dörtlük görünmek zorunda değil. Ev işine dalıp bebeğin ile geçireceğin zamandan çalma. Her iş hallolur ama bu zamanlar geri gelmez, unutma :)

Kocanı Unutma

Unutma o da baba oldu. Kafası da hisleri de çok karışık ve seni özlüyor. Onunla konuş, hislerini paylaş, bol bol sarıl. Ona ihtiyacın olduğunu söylemekten çekinme. Bırak adamcağız kendini aile babası gibi hissetsin. Dama atılan pabucun derdine düşmesin :)

Ve en önemlisi sevgili taze anne, kendine güven. Hayatta en çok kendini sev ki bebeğine de ihtiyacı olan sevgiyi verebilesin.

Bol sütlü, bol uykulu, sıfır gazlı günler dileğiyle...